Leadership

 

LEADERSHIP POSITIONS 2019

Head girl:                                Anqi Qu

Deputy head girls:                  Lucy Stipinovich

                                              Khanyisile Nawa

 

HEADS OF HOUSES

 

Clayton

Head:           Vuyisa Mdutshane                                  

Deputies:     Tyla Downing-Peterson

       Isabelle Boles

Furse

Head:           Lukhanyiso Mhlongo                     

Deputies:      Deminkha Pillay

                    Paula Veitch

Karney

Head:           Renata Mariano                 

Deputies:     Kelsey Mocke

       Tayla Mocke

 

Phelps

Head:           Caroline Paul                    

Deputies:     Onthatile Moalusi

       Gabriella Sabio

 

Head of chapel:                          Victoria Dingle                   Deputy:    Kelsey Mocke

Head of culturals:                       Kutlwano Kenosi                Deputy:    Catherine Smith

Head of pastoral care:                 Neo Matlala                       Deputy:    Gabriella Lamparelli

Head of service:                         Nina Patience

Head of sport:                            Bianca Presbury                 Deputy:    Ashleigh Mulder

 

SCHOOL SPIRIT

Head:                                       Khanyisile Fassie

Deputies:                                  Thembani Hlatshwayo and Bonginkosi Ncobela     

 

BOARDING

Head:                                       Yolisa Khanyile

 

SCHOOL LEADERS

 

Clayton House

Form I           Emma Rosmarin and Nicola Shapiro

Form II          Dineo Mashamaite and Justine Siddall

Form III         Zoë Matroos and Amy Wilmans

Form IV         Kutlwano Kenosi and Nakai Maduapera

 

Furse House

Form I           Sarah Siegers and Kara van der Westhuizen

Form II          Alexa Natali and Kiara Walsh

Form III         Tyler-Jade Kinnear and Joanna Wells

Form IV         Kate Jones and Hayley Cerff

 

Karney House

Form I           Astra Christodoulou and Sarah Grinyer

Form II          Julia Spring and Josie Viljoen

Form III         Kiara Fitzhenry and Kate Parker

Form IV         Reabetswe Msiza and Ayeesha Nyahoda

 

Phelps House

Form I           Rachel Hubbard and Bianca Presbury

Form II          Caryn Phipson and Caitlin Read

Form III         Daniella Bove and Ruby Morphet

Form IV         Christie Firth and Hannah Ince

                                                         

 

CULTURAL

Art

Head:                     Caitlin Read                                 Deputy:         Tayla Mocke

 

Chess

Head:                     Bonginkosi Ncobela                      Deputy:         Nivia Shannin Govender

 

Choir

Head:                     Maxine Pritchett                                   

 

Dance

Head:                               Tsepang Mathiba                Deputy:         Justine Siddall

 

Debating

Head:                               Anthea Poklewski-Koziell     Deputy:         Zahraa Patel

 

Jazz band

Head:                               Lucy Stipinovich

 

Marimbas

Head:                               Nyawa Chibwe

 

Orchestra

Head:                              Ofentse Ratlhagane

 

Traditional Choir

Head:                              Ronewa Mangale

 

 

PASTORAL CARE

Diversity

Head:                              Undreya Elie                      Deputy:         Zaina Hassim

                                                                                                    Bonginkosi Ncobela

Peer Counsellor

Head:                              Katherine Ward                  Deputy:         Nicola Berlin

 

 

SERVICE

Communication

Head:                              Rebecca Stewart                                  

 

Community affairs

Head:                               Emma Crowther                

Environmental Service

Head:                              Kelsey Mocke

 

First Aid

Head:                              Victoria Dingle                   Deputy:         Zahraa Patel

                                                                                               

Marketing

Head:                              Hannah Codrington             Deputies:      Angelique Florias

                                                                                                     Emma Rosmarin

 

 

Public relations

Head:                              Jaeger Breen                     Deputy:         Isabel Leal

 

Resource

Heads:                    Nicola Shapiro and Nina Patience   

 

 

CHAPEL

                  

Sacristan

Head                      Lorena Maraschin

 

GIRLS committee

Head:                     Lucy Stipinovich      

 

 

SPORT

Athletics               

Captain                   Caroline Paul                     Vice-captain  Tannah Livingstone

 

Basketball              

Captain                   Khanyisile Nawa                 Vice-captain  Paula Veitch

 

Diving         

Captain                   Isabelle Boles                    

 

Equestrian

Captain                   Nicola Douglas                    Vice-captain  Nicola Berlin

 

Hockey                 

Captain                   Sarah Grinyer                    Vice-captain  Kiara Fitzhenry

Netball                  

Captain                   Caroline Paul                     Vice-captain  Khanyisile Nawa

 

Rhythmic Gym

Captain                  Caitlin Miller

 

Rowing                 

Captain                   Sarah McKay                      Vice-captains Caitlin Miller

                                                                                            Harriet Trubshaw               

                                                                                      

Squash                  

Captain                   Jemma Warsop                  Vice-captains Hannah Ince

                                                                                           Tannah Livingstone                     

Swimming             

Captain                   Ruth Moore                        Vice-captain  Amy Wilmans

Tennis                  

Captain                   Ruth Moore                        Vice-captain  Tamsin Hart

                                                                                            Nina Patience

Water polo   

Captain                   Francesca Wright                Vice-captain   Kayleigh Boere

 

 

LEADERS 

Katherine Bean

Sveva Colafranceschi

Emma Crowther

Hannah Haselau

Derryn Jackman

Taylor Jackman

Emily Joubert

Catherine McConnell

Codee Salovy

Nicola Slater

LOVE | COMMUNITY | INTEGRITY